LOFOTEN – A SARKIFÉNY NYOMÁBAN
A TÚRÁK IDEJE: 2020 január 24. & január 31.
A TÚRA HOSSZA: 7 nap
LÉTSZÁM: 8 fő
INDULÁS, ÉRKEZÉS: Leknes
A TÚRA ÁRA: 12.100 NOK
AZ ÁR TARTALMAZZA:
Az összes szállást
Minden tevékenységet ami szerepel a programban
Minden helyszíni közlekedést
Nemzetközi túravezetőt
Valamennyi állami adókat és illetéket
Fotós oktatást és segítségnyújtást
AZ ÁR NEM TARTALMAZZA:
A kijutás árát
A biztosítások árát
Személyi jellegű ráfordításokat
Az étkezéseket
Minden más fentiekben nem említett díjat
Te hallottál már Lofotenről? A szokatlan csengésű név egy különleges norvég szigetcsoportot takar, amely az Északi-sarkkörtől északra, a 67. és a 68. szélességi fok között található.
És bár ez alapján joggal gondolhatnánk, hogy Lofoten egyet jelent az állandó zimankóval, a Golf-áramlatnak köszönhetően ez éppenséggel nem így van.
A Földön itt a legnagyobb az úgynevezett hőmérsékleti anomália, ami azt jelenti, hogy amikor a környező területeken mínusz 20 fokig ereszkedik a hőmérő higanyszála, és már a jegesmedvék is szívesen vennének egy meleg takarót, a Lofoten szigeteken ’mindössze’ 0 Celsius fok körül alakul a hőmérséklet.
A szigetcsoport az UNESCO Világörökség részét képezi, a National Geographic szerint pedig ez a világ harmadik legvonzóbb turisztikai úti célja.
Tudvalevő, hogy a National Geographic nem osztogat ok nélkül bronzérmeket, és Lofoten is jó okkal került a kedvenceik közé.
A szigetcsoport 60(!) kisebb-nagyobb szigetét hidak, alagutak és kompjáratok kötik össze. Az itteni, körülbelül 20 ezer főt számláló lakosság elsősorban tőkehal-halászatból él.
A fotózás szerelmeseinek Lofotan valóságos kincsesbánya, hiszen a változatos táj ezernyi szépséget tartogat. A fjordok és a tengeröblök találkozása lenyűgöző látványt nyújt, a gleccserek magasztossága pedig egy szempillantás alatt ráébreszti az embert arra, hogy a természet erői mellett minden más eltörpül.
A gigászi jégtömegek hatalmas – nem ritkán több, mint 1000 méter magas – hegységeket szeltek ketté. A tengerből kiemelkedő feketés csúcsok olyanok, akár egy-egy Isteneknek felkínált óriási süvegcukor.
Lofoten egyik legkülönlegesebb kuriózuma azonban a fény és sötétség örök viadala, amely minden év decemberében éri el tetőpontját. A naptári év utolsó hónapjában a Nap eltűnik a horizontról és két-három hétre átadja helyét a teljes sötétség birodalmának.
Január második felében – vagyis a túra idejében – a nap megkezdi az égbolt visszahódítását és néhány órára fényárban fürdeti a tájat. És bár a fény hiánya elsőre talán elrettentő lehet valakinek, aki fotózni szeretne, aggodalomra semmi ok. Az igazi meglepetést ugyanis az éjszaka tartogatja, hiszen az évnek ebben a szakában jó esélyünk van arra, hogy lencsevégre kapjuk a világ egyik legkülönlegesebb égi jelenségét, a tünékeny sarki fényt.
A 8 napos utazás során elsősorban a természet megörökítésére koncentrálunk, de emellett sort kerítünk arra is, hogy a halászhajók fedélzetéről meglessük a bolygó legnagyobb vízi emlőseit, a bálnákat.
A túra Lofoten 2 fő régiójára koncentrálódik, ennek érdekében 2 szállásunk is lesz. A nappalokat és az éjszakákat is a fotózásnak szenteljük.
Az alábbi program csupán fő csapásvonalként szolgál: a bejáratott fotós helyszíneket mindenképp felkeressük, elképzelhető, hogy az itteni, változékony időjárás miatt átalakítjuk az útitervet.
1. nap
Leknes (LKN) repülőtérre érkezünk, ahol kihelyezett túravezető fogad bennünket. Innen 9 személyes kisbusszal jutunk el a Moskenosoya szigeten található Reine városkájába, ahol már várnak bennünket a klasszikus norvég hangulatú Eliassen Rorbuer faházak. Ha Fortuna és az időjárás mellénk áll, már első este megcsodáljuk – és természetesen fényképezzük – a sarki fényt.
Közlekedés: repülő, kisbusz
Szállás: faház
Ellátás: önellátás
2-3-4 nap
Ezeken a napokon csillagtúra-szerűen sorra járjuk a sziget déli partvidékét, valamint a fjordokat és egész nap fotózunk. Este, rövid pihenés után, visszatérünk a szabad ég alá, és az éjszakát a sarki fény-fotózásnak szenteljük.
A 3 nap során bebarangoljuk a térség legszebb helyeit, úgy is, mint a nyelvtörőnek is beillő Flakstadot, Fredvangot, Nusfjordot, Ramberget, Variedet és Selfjordot.
Közlekedés: kisbusz
Szállás: faház
Ellátás: önellátás
5-6-7 nap
Az ötödik nap reggelén kisbusszal átutazunk a második szállásunknak otthont adó Morstundba, amely a szigetcsoport északi részén található. Ezekben a napokban számtalan alkalmunk nyílik arra, hogy megörökítsük a közeli Utakleiv, Haukland és Unstad szépségeit.
Közlekedés: kisbusz
Szállás: Rorbuer faház
Ellátás: önellátás
8. nap
Ez túránk utolsó napja. És bár búcsút veszünk a tenger-illatú Norvégia egyik legszebb szigetcsoportjától, egy biztos: a fényképezőgépünk memóriájának köszönhetően (a sajátunkról nem is beszélve) az utazás emléke örökre velünk marad.
Közlekedés: repülő – indulás a Leknes repülőtérről
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK A TÚRÁRÓL
FELSZERELÉS
Tapasztalataink alapján a fotós utazásokra két nagyobb táskát vagy hátizsákot és egy kisebb hátizsákot érdemes vinni. Ez utóbbi kicsire összegöngyölve a nagyobb hátizsákba kerül, hogy szükség esetén kéznél legyen. A két nagyobb táskába kerülnek a személyes holmik illetve a fotózáshoz szükséges felszerelések.
A ruhák és alapvető pipere holmik súlya 10-15 kiló körül lesz, ehhez maximum 60 literes (M-es méretű) utazótáskát vagy hátizsákot válassz. A hátizsák egyébként jobb megoldás, hiszen praktikusabb, és a közlekedési eszközeinkben is jobban elfér.
A kemény bőröndök nem mindíg megfelelőek egy fotós túrához, ráadásul az önsúlyuk is nagyobb, ami a légitársaságok súlykorlátja miatt problémát jelenthet. (A feladott poggyász súlyát általában 23 kilóban maximálják)
Az egyéni igényeken túl az alábbi alapfelszerelést javasoljuk:
FOTÓS FELSZERELÉS
A legtöbb fotos turánk sok utazással jár, ezért minél könnyebb felszerelést hozz magaddal!
Legyen a táskádban egy tükörrefelexes vagy tükörnélküli gép, de mobil fotózásra is érdemes hangsulyt fektetni. Útjainkon akár kompakt fényképezögépekkel is elérhetőnk komoly fotográfiai eredmények.
A leghatékonyabb objektívek utazáshoz: nagylátó szögű zoom (24-70, 16-40), egy kisebb telezoom (70-200, 70-300). Ezekkel a témák 98%-a lefedhető. Konvertert még érdemes hozni, esetleg macro közgyűrűket.
Az állvány gömbfejjel kötelezően a felszerelés része, lehetőleg könnyű utazásra tervezett típus legyen.
Mi kell a fotós táskába?